یک دامنه مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

دامنه یک سایت، آدرس اینترنتی سایت است که توسط بازدید کنندگان آن قابل خواندن است. آدرس وب سایت از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است. دامنه اصلی با نام دامنه مشخص می شود و دارای پسوندهایی مانند .com ،.net  و… و همچنین زیر فولدرها  و پیشوندهایی مانند زیردامنه ها هستند. در ثبت دامنه ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نام ها با توجه به اينكه چه كسي زودتر براي ثبت آن نام اقدام كرده باشد، به ثبت می رسند. اين نام ها براي مدت يك سال در اختيار صاحب سایت قرار دارند و مي توان هر ساله آن را تمديد کرد يا از همان ابتدا آدرس را به مدت چند سال رزرو نمود.

انواع دامنه سایت (آدرس سایت):

  • دامنه اصلی (root domain) : بالاترین سلسله مراتب یک دامنه است. دامنه های اصلی را باید ثبت کرد مانند example.com یا  drseo.ir.
  • زیردامنه (subdomain) : زیردامنه ها در واقع سطح سومی از یک دامنه اصلی هستند؛ به طور مثال در (en.drseo.ir) یک زیر دامنه برای دامنه اصلی drseo.ir است. زیردامنه ها رایگان هستند و به هر تعداد که مدیر یک وب سایت بخواهد می تواند ایجاد شود.

اما ویژگی های یک دامنه سایت خوب

ویژگی اول - دامنه ماندگار

خصوصیات یک دامنه ماندگار:

  • دامنه حتی الامکان کوتاه باشد.
  • تایپ آن در مرورگر ساده باشد.
  • به خاطر ماندنی باشد.

ویژگی دوم - دامنه ای با کلمات کلیدی

متخصصین وب برای انتخاب یک دامنه خوب باید بین جذاب و منحصر به فرد بودن دامنه و استفاده از کلمات کلیدی توازن برقرار کنند. استفاده از کلمات کلیدی در دامنه وب سایت دو مزیت دارد؛ مزیت اول : خود نام دامنه وب سایت نیز به عنوان عاملی برای افزایش رنک عمل می کند. مزیت دوم : احتمال زیادی وجود دارد که کاربران برای جستجو از کلمه کلیدی ای که در نام دامنه وجود دارد، استفاده کنند که این کار ترافیک وب سایت را افزایش می دهد.

ویژگی سوم - خط فاصله ها

اگر نام دامنه شما شامل دوکلمه یا بیشتر باشد، مانند www.examplesite.com . استفاده از خط فاصله بین کلمات می تواند تاثیر منفی در رنکینگ یک سایت داشته باشد. بنابراین سعی کنید بیش از یک خط فاصله در نام دامنه استفاده نشود.

ویژگی چهارم - انتخاب پسوند مناسب

بعد از انتخاب نام دامنه، پسوندهای زیادی برای ثبت وجود دارند مانند .com ، .biz ،.info  و... که بهترین گزینه استفاده از پسوند .com است. هر کشوری یک پسوند اختصاصی برای خود نیز دارد مانند ir برای ایران است.

ویژگی پنجم -  منحصر به فرد بودن نام دامنه

داشتن سایتی که با سایت محبوب و پر بازدید کننده شخص دیگری اشتباه گرفته شود، یک فاجعه است. بنابراین هیچ وقت نباید نام دامنه به گونه ای انتخاب شود که با نام دامنه شخصی دیگر مشابه باشد.